Віртуальні виставки

«За свободу і соборність»

Найбільша цінність людини – її пам’ять. Це вона допомагає нам ще і ще раз пережити радісні і трагічні події з історії держави, з щемом у серці згадувати людей, з іменами яких пов’язана боротьба за незалежність України.

Історія УПА – це історія боротьби. Оця боротьба доходила до свідомості світу й вона вказувала на той факт, що український народ не погоджується і не погодиться з поневоленням.

Коли сьогодні дивимось з історичної перспективи на період діяльності ОУН-УПА, то мусимо, перш за все, зазначити велике політично-пропагандиське значення існування ОУН-УПА.

Повстанську армію знищили, але не могли знищити її ідею Української Державності, яку вони плекали протягом усього життя та передали її наступним поколінням. Внаслідок чого в 1991 році повстає Незалежна Українська Держава.

Увазі відвідувачів сторінки бібліотеки пропонуємо віртуальну виставку, присвячену 70-річчю створення УПА.

Киричук, Ю. Історія УПА / Ю. Киричук. – Тернопіль: Редакційно-видавничий відділ управління по пресі, 1991. – 63 с.

З огляду на те, що правдива інформація про УПА сьогодні вкрай необхідна, автор пропонованої читацькій увазі розвідки на основі відомих йому історичних документів, об’єктивних літературних джерел та розповідей учасників національно-визвольного руху 40-50-их років зробив спробу неупереджено підійти до висвітлення невідомої широкому загалу сторінку вітчизняної історії.

Літопис Української Повстанської армії. –Т. 28. – Торонто-Львів : Вид-во: Літопис УПА, 1995. – 598 с.

Літопис УПА – це серійне книжкове видання. Його завдання – опублікувати, з дотриманням джерельної точності, документи й матеріали до історії УПА, а також стимулювати й видавати праці про діяльність УПА та історію України того періоду взагалі.

28-й том присвячений спогадам Марії Савчик (“Марічка”) про друзів і подруг, що ще так недавно були разом з нею, горіли ідеєю визволення свого знедоленого народу, мужньо переборювали найбільші труднощі й полягали на полі бою.

Бандера, С. Перспективи української революції : реприн-тне вид. / С. Бандера. – Дрогобич : Відродження, 1998. – 640 с.

В історії кожного народу є люди, які опиняються в центрі доленосних подій, стають ініціаторами, організаторами і провідниками масштабних суспільних рухів. Однією з найяскравіших знакових постатей в нескінченному ряді подвижників українського національно-визвольного руху є Степан Бандера.

У цій книзі подано вибрані праці Степана Бандери з проблем теорії націоналізму, організованого націоналістичного руху, завдань і форм національно-визвольної боротьби.

Степан Бандера у документах радянських органів державної безпеки (1939-1959) : в 3-х томах. – К. : ПП Сергійчук М. І., 2009.

У пропонованому 3-х-томнику зібрані документи з колишніх таємних архівів, у яких розповідається про життя і діяльність Голови Революційного Проводу Організації Українських Націоналістів Степана Бандери.

Майже всі документи за змістом є різнопланові й подаються у хронологічному порядку.

Гордасевич, Г. Степан Бандера: людина і міф / Г. Гордасевич. – Львів : Піраміда, 2001. – 208 с. з іл.

Письменниця Галина Гордасевич на підставі багатьох джерел розповідає про конкретні факти життя, боротьби і смерті Степана Бандери.

Передмову до книги написав Юрій Шухевич, політв’язень (31 рік ув’язнення і 10 років спецпоселення), син Головнокомандуючого УПА генерал-хорунжого Романа Шухевича – Тараса Чупринки.

Сватко, Я. Місія Бандери / Я. Сватко. – Львів : Галицька видавнича спілка, 2008. – 64 с; іл.

Книга висвітлює життя і діяльність Степана Бандери – лідера та ідейного натхненника революційної ОУН, ім’я якого стало символом боротьби за незалежність України в серединіXX століття. Наведені неопубліковані в інших виданнях спогади про Степана Бандеру керівника розвідки ОУН Степана Мудрика “Мечника”. Автор використав матеріали польських, німецьких та радянських архівів, спогади учасників підпілля ОУН та працівників радянських спецслужб.

Мірчук, П. Степан Бандера. Символ революційної безкомпромісовості / П. Мірчук. – Хмельницький : Поділля, 1992. – 142 с.

В даному виданні подано короткий життєпис одного з найкращих українських патріотів, одного з найвизначніших українських націоналістів-революціонерів – провідника ОУН Степана Бандери.

Ім’я Бандери стало прапором і символом боротьби за волю України, і великою особистою місією Степана Бандери було – не сплямити тих чистих символів, за які люди без вагань віддавали життя.

Квітковський, Д. Боротьба за українську ідею / Д. Квітковський. – Детройт-Нью-Йорк-Торонто, 1993. –600 с.

До уваги читача збірник публіцистичних творів Д. Квітковського, в якій автор розповідає про життя, життєві плани й ідеї українських людей, яких незавидна доля вирвала зі своїх рідних земель і кинула напризволяще, на чужину. Але навіть там, далеко від рідної домівки, українська людина не забувала про рідний поневолений і зруйнований свій край і про своїх найближчих, які залишилися на місцях.

Бедрій, А. Українська держава, відновлена Актом 30 червня 1941 року / А. Бедрій. – К., 2001. – 80 с.

Збірка складається з праці відомого історика і публіциста Анатоля Бедрія та ряду спогадів безпосередніх свідків і учасників проголошення Акту відновлення Української державності у Львові 30 червня 1941 року, зокрема Степана Банденри, Романа Ракманного, Лева Шанковського, Миколи Климишина.

У виданні використано ряд маловідомих документів, що стосуються революційної боротьби ОУН та УПА.

Ярош, Б. Сторінки політичної історії західноукраїнських земель (30-50-х років XX століття) / Б. Ярош. – Луцьк: Вежа, 1999. – 184 с.

Хронологічні рамки монографії охоплюють два періоди. Довоєнний – із вересня 1939 року до червня 1941 року. Післявоєнний – розпочинається із поверненням Червоної армії на західноукраїнські землі і завершується серединою 50-х років.

Автор книги аналізує етапи та особливості впровадження і функціонування радянського тоталітарного режиму на західноукраїнських землях.

Посівнич, М. Нескорений командир / М. Посівнич. – Торонто-Львів : Літопис УПА, 2007. – 62 с.

Книга присвячена Головному командиру УПА Роману Шухевичу, особі, яка безперечно була однією з найяскравіших постатей українського руху в XX столітті. Його участь в Українській Військовій Організації (УВО), Організації Українських націоналістів (ОУН), УПА, Українській Головній Визвольній Раді (УГВР) стала важливою запорукою розвитку цих структур та утвердження їхньої провідної ролі у боротьбі українців за свою незалежність.

Андрій Мельник: Спогади та документи – К. : Фундація ім. О. Ольжича, 1995. – 350 с.

В цьому виданні вперше в Україні зібрані матеріали, присвячені Андрію Мельнику, людині, яка довгий час очолювала Український визвольний рух. Яскрава особистість полковника, моральний престиж, палка любов до України постають зі спогадів його соратників по політичній і збройній боротьбі за волю Батьківщини.

Заячківський, О. Волонтер свободи / О. Заячківський. – Збараж – Тернопіль : Джура, 2005. – 148 с.

Ця книга знайомить читача із легендарною постаттю головнокомандувача УПА-Північ Клима Савура.

Від важких років дитинства і буремної юності аж до останнього бою славетного командира проводить нас оповідач сторінками книги. Нелегко читати і переживати в уяві всі ті події, але мусимо, – заради майбутніх поколінь, заради ліквідації білих плям нашої історії.

Марчук, І. Гурби: квітень 1944-го / І. Марчук, О. Тищенко. – Рівне : Перспектива, 2002. – 48 с., з іл.

Ця книга розкриває події, пов’язані з найбільшим боєм загону УПА з Внутрішніми військами НКВС СРСР, підсиленими авіацією, танками та піхотою регулярної армії.

Сергійчук, В. Самі себе завоювали: діяльність винищувальних батальйонів проти українського національно-визвольного руху / В. Сергійчук. – К. : Українська Видавнича Спілка, 2003. – 80 с.

Епіграфом до цієї книги є слова Івана Мазепи: “През незгоду всі пропали І Самі себе звоєвали”.

У пропонованому дослідженні мовою документів розповідається про діяльність винищувальних батальйонів, які більшовицька влада створила з числа українців для боротьби проти національно-визвольного руху нашого народу у 40-50-і роки минулого століття.

Підкреслюється, що до такого заходу вороги української державності вдавалися не вперше, відтак українці мають зробити для себе висновки в майбутньому.

Видання розраховане на усіх тих, хто цікавиться історією українського національно-визвольного руху.

Заведнюк, В. Вони вмирали, їм сурми не грали… / В. Заведнюк. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2000. – 532 с.

Василь Заведнюк – уроженець Волинської землі, колишній співробітник Тернопільського державного медичного університету, ветеран УПА. У своїй книзі , використовуючи архівні документи та документальні факти, описує наступальні дії ворожих розвідок і контррозвідок на теренах Західної України, в боротьбі з ОУН-УПА, про більшовицькі загони НКВД, які діяли під виглядом повстанців УПА на теренах Західної України для підриву авторитету ОУН-УПА в народі.

Важливість цієї книги підкреслює і у своїй передмові ректор ТДМУ Л.Я. Ковальчук.

Андрушків, Б. Тернистими стежками / Б. Андрушків. – Тернопіль : Джура, 2002. – 236 с.

Тернопільський автор Б. Андрушків у своїй повісті в художній та публіцистичній формах розкриває умови визрівання національно-патріотичної свідомості громадян у західному регіоні України та драматичну, а подекуди й трагічну долю вояків УПА в післявоєнний період.

В основу твору покладено реальне життя уродженця с. Ярчівці Зборівського району тернопільської області, командира Третьої Військової Округи “Лисоня”, курінного УПА Омеляна Польового.

Станиславів, В. Ліс приймає повстанців / В. Станіславів, Ю. Макух – Міннеаполіс, Міннесота, США, 1997. – 235 с.

Дана книга продовжує тему героїчної боротьби за волю і незалежність України.

Гермаківський, І. На чатах волі / І. Гермаківський. – Тернопіль : Джура, 2001. – 192 с.

У збірці “На чатах волі” подані спогади про героїчну боротьбу колишніх підпільників – членів ОУН і воїнів УПА проти червоних і фашистських окупанів за самостійну, соборну Українську державу.

Перед нами постають образи славних синів і дочок України, котрі після кривавих боїв з ворогами і повернення з більшовицьких концтаборів на рідну землю залишаються вірними національній ідеї і продовжують боротьбу за нашу землю і волю.

Гермаківський, І. Нам перелоги орать / І. Гермаківський. – Тернопіль : Лілея, 2002. – 240 с.

Знову й знов постають перед нами люди незвичайної долі, справжні лицарі свободи і честі.

У кожній сповіді, щирій та безпосередній, наче сонце в краплині роси, яріє любов до отчої землі і ненависть до ворогів, видзвонює крилата повстанська юність, і скапують смутком вельми поважні літа політв’язнів.

Данилюк, М. Повстанський записник / М. Данилюк. – К. : Вид-во ім. О. Теліги, 1993. – 192 с.

І знову спогади. Їх автор є безпосереднім учасником повстанського руху.

Південна Волинь з її Кременеччиною та Дубенщиною стали темою цього “Записника”. М. Данилюк в основному описує початковий період повстанської боротьби, тобто, 1942-1943 роки.

Кліщ, М. Спогади повстанця / М. Кліщ. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2009. – 166 с.

Сама назва книги говорить про її зміст і в якій формі вона написана. Автор залишає на згадку свої спогади прийдешнім поколінням, щоб читали і згадували як їх батьки і діди здобували Волю і Незалежність України.

Будник-Кекіш, Є. Там, де в’янули роки / Є. Будник-Кекіш. – Тернопіль : ПП Ільчишин І.С., 2002. – 116 с.

Розповідь героїні є своєрідним орієнтиром того, як треба високо ставити інтереси народу. Приклад Євдокії – це щоденна тяжка та небезпечна справа. Щаслива людина, яка має такі повчальні спогади.

Книга чиста і правдива; в ній є чим захоплюватись як молоді, так і державним мужам незалежної України.

Попадюк О. Крива люфа западенця Олексія Попадюка / О. Попадюк. – Тернопіль : Підручники і посібники, 2011. – 448 с.

Епіграфом до свого твору про вояка-повстанця Івана Ковалишина, автор вибрав такі слова «Соромно вмирати і страждати мовчки, коли є в твоїх руках хоч заржавілий меч».

Виставку підготували:

Д. М. Тараненко, І. І. Стасишин, С. Г. Дембровська