Українська примадонна

Жінка-муза, жінка-сирена, жінка-легенда… Так про Соломію Крушельницьку відгукувалися її сучасники. Так про неї говорять і зараз. Сьогодні минає 150 років від Дня народження української оперної співачки, відомої далеко за межами нашої країни.
Вагнеровська примадонна, найкращий голос світу, ідеальна співачка – всі ці та багато інших титулів супроводжують постать Соломії Крушельницької понад 100 років. Що особливого було в її голосі, що її знав і любив увесь світ, а кожен її виступ був справжнім тріумфом?
Вона була – довершена гармонія… Винятково сильне і приємне для вуха сопрано, вроджений акторський талант, досконале виконавське мистецтво, краса фізична і духовна. Соломію Крушельницьку досі вважають неперевершеною оперною дівою, яка перетворювала кожну виставу на неповторне мистецьке явище, на те, що означали словом «тріумф». Про неї знав весь світ. Свої особисті концерти вона завжди закінчувала українськими народними піснями. Радіо Свобода зібрало 10 фактів про Соломію Крушельницьку, яку називають «ідеальною співачкою».
Усе, усе,
як військо фараона,
Втонуло
в морі голосу її.
Та пісня —
не жалоба похоронна,
В ній сховані
будущини бої,
В ту ніжність
одяглася непокора,
Вона не згине —
брешуть холуї!
Цар дихав,
як здихаюча потвора,
А Соломії усмішка
в ту мить
Була, як спис,
промовиста й сувора:
Тієї пісні-мови
не убить!
Так проникливо й переконливо відтворив ту колізію в царських палатах поет Дмитро Павличко у вірші «Концерт у царя», з якого уславлена співачка постає як вірна дочка свого нескореного народу.
Запрошуємо до перегляду віртуальної виставки!

Соломія Крушельницька. Шляхами тріумфів [Текст] : статті та матеріали / упоряд. П. Медведик. – Тернопіль : Джура, 2008. – 392 с. До книги увійшли статті, спогади, листування, які неупереджено висвітлюють життєвий і творчий шлях славетної української співачки Соломії Крушельницької: її дитинство, юність, навчання, перші кроки на сцені, гастрольні та концертні турне, створені нею образи оперних героїнь, взаємини з композиторами, співаками, диригентами.

Герета, І. П. Музей Соломії Крушельницької [Текст] : нарис-путівник / І. П. Герета. – Львів : Каменяр, 1978. – 94 с. Видання знайомить з експозицією меморіального музею всесвітньовідомої співачки Соломії Амвросіївни Крушельницької в селі Біла поблизу Тернополя.

Врублевська, В. Соломія Крушельницька [Текст] : роман-біографія / В. Врублевська. – Київ: ЦК ЛКСМУ “Молодь”, 1979. – 336 с.
У романі-біографії письменниця висвітлює життя і творчий шлях всесвітньовідомої співачки. Майстерно та історично достовірно відтворено повнокровний образ визначної артистки, показано високу красу її життя, глибинність душі, вроджений хист та безупинне самовдосконалення, а також громадянську позицію Соломії Крушельницької.
Пам’ять про Соломію Крушельницьку закарбована на меморіальних дошках, пам’ятних знаках, ювілейних монетах, марках. Її ім’я носять оперний театр і музична школа у Львові, музичне училище в Тернополі, школа в її рідному селі Біла, вулиці в різних містах України. Їй присвячують конкурси і фестивалі оперного мистецтва. В театрах Львова і Мілана встановлені її скульптурні портрети, в італійському місті Торре-дель-Лаго, що неподалік від дорого серцю співачки містечка Віареджо, відкрили її погруддя, а в Тернополі – бронзовий пам’ятник.
