Одна Єдина Соборна Україна

День Незалежності України – головне державне свято України, яке відзначається щороку 24 серпня на честь прийняття Верховною Радою УРСР Акту проголошення незалежності України, що прийнято вважати датою утворення держави Україна.

До своєї незалежності Україна йшла довгим шляхом. Її початком є існування Антської держави, державного об’єднання полян Русі, згодом об’єднання Руської держави з центром у Києві. З розпадом Київської держави традиції державності перейшли до Галицько-Волинського князівства. Далі було Литовсько-Руське велике князівство, у складі якого Київська і Волинська землі користувалися значною автономією. У XVII ст. на території сучасної України починає формуватися Козацька держава. Понад сто років козаки боролися за незалежність України, але досягти її їм так і не вдалося.

24 серпня 1991 року позачергова сесія Верховної Ради республіки проголосила незалежність України та створення самостійної держави – України. Це означало, що Українська держава має свою неподільну й недоторканну територію, на якій діють виключно Конституція і закони України. Але свою незалежність Україна змушена і сьогодні виборювати зі зброєю у руках. 

Для України нинішня війна – це війна за незалежність, за збереження української державності та виживання українського народу. Але Україна переможе і відновить суверенітет та територіальну цілісність у міжнародно-визнаних кордонах, включно з окупованими в 2014 році частинами Донецької та Луганської областей, Автономною Республікою Крим та містом Севастополь.

Із нагоди 31-ї річниці  Незалежності України у  бібліотеці ТНМУ розгорнуто тематичну виставку: «Одна Єдина Соборна Україна», на якій  представлено книжкові видання, що містять інформацію про минуле і сучасне України, висвітлюють історію становлення та сучасність Незалежної України.

Субтельний, О. Україна: історія [Текст] / О. Субтельний. – Вид. 3-є, перероб. і доп. – Київ : Либідь, 1993. – 512 c.

 

Історія України” Ореста Субтельного – ґрунтовний підручник з української історії нерадянського штабу, на якому згодом вчилося не одне покоління вітчизняних студентів. Підручник став справжньою класикою навчально-історичної літератури, перевидавався в нашій державі десятки разів.

Грушевський, М. Хто такі українці і чого вони хочуть [Текст] / М. Грушевський ; Товариство “Знання” України. – Київ, 1991. – 240 с.

 

Це збірка коротких описів життя відомих діячів української історії, які багато в чому визначили її перебіг. Державні лідери, вожді національно-визвольного руху, полководці та інші видатні особистості.

Лойко, С. Аеропорт. Головна книга книга про війну, якої не мало бути, і про героїв, які хотіли жити, але вмирали [Текст] : роман / С. Лойко. – Київ : Брайт Стар Паблішинг, 2015. – 344 с.

 

Сергій Лойко  “Аеропорт”  Це не хроніка, не розслідування, не літопис. Це художній вимисел, заснований на реальних фактах. У книзі багато персонажів, багато переплетених драматичних сюжетних ліній. 

Шкляр, В. Троща [Текст] : роман / В. Шкляр. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2017. – 417 с. 

 

Василь Шкляр “Троща” Це роман про УПА, про перемогу людини над обставинами і над собою. Сам автор каже, що книга написана для того, аби показати світові, що українці не змирилися з режимом і продовжують боротьбу, як і раніше.

Шила, А. Жінка війни [Текст] : воєнна проза / А. Шила. – 2-е вид., перероб. – Харків : Фоліо, 2018. – 316 с.

 

Книга «Жінка війни» — перше в історії України видання, де збройне протистояння на теренах нашої країни розглядається через історії жінок. Оповідання написано на основі інтерв’ю з 25 жінками — парамедиками, волонтерами, журналістами, військовослужбовцями, які вирушили на Схід боронити свою Вітчизну. Авторка розповідає про вистраждані долі героїнь, але водночас кожна з них — це символічний образ, у якому втілено життя й емоції багатьох жінок-воїнів. Їхніми вустами говорить Україна. Це голос, який варто почути і до якого варто дослухатися.

Душею завжди з Україною [Текст] : про пам’ятний збірник на пошану українського правника та політолога Володимира-Юрія Даниліва / упоряд. В. Сергійчук ; КНУ ім. Тараса Шевченка, Центр українознавства. – Київ-Торонто, 2003. – 544 с.

 

Духовна велич України [Текст] : науково-публіцистичний збірник / упоряд.: І. Новиченко, Т. Кондрвтенко, А. Негрієнко. – Київ : Просвіта, 2004. – 248 с.

 

Мета даного видання – розкриття могутнього інтелектуального й духовного потенціалу української нації, висвітлення іі ролі у світовій історії, ознайомлення широкого загалу з неоціненним внеском, який зробили українці у культурній і науково-технічний розвиток людства.

Нагаєвський, І. Історія Української держави двадцятого століття [Текст] / І. Нагаєвський . – Київ : Український письменник, 1993. – 413 с.

 

Книга доктора Ісидора Нагаєвського, написана в еміграції, висвітлює події в Україні часів Центральної Ради, Гетьманату, Директорії (1917-1921рр). На основі документів, свідчень сучасників, на тлі тогочасних подій в Європі автор розгортає картину боротьби за державність України в усій її складності і суперечливості. Думка автора полягає в тому, що Україна могла стати незалежною державою ще тоді.

Бойко, О. Д. Історія України [Текст] : [навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів] / О. Д. Бойко. – 2-ге вид., доп. – Київ : Академвидав, 2004. – 656 с.

 

Це – друге видання посібника, який за нетривалий час здобув неабияку популярність у вищій школі. Студентів і викладачів приваблювали не тільки його компактність, лаконічність, а передусім концептуально-смислова самодостатність, оригінальне і разом з тим науково коректне мислення автора, розкуте і водночас тактовне слово.

Билина, П. Війна кличе. Стань переможцем! Нотатки на полях російсько-української війни [Текст] : повість. Ч. 1 / П. Билина. – 2-е вид. – Київ : Український пріоритет, 2017. – 168 с.

 

Книга нотаток бійця добровольчого батальйону особливого призначення «Золоті ворота» Петра Билини – документ нашого часу, що невдовзі, безсумнівно, стане одним із джерел для дослідників історії російсько-української війни, що триває нині. Спокійне споглядання воєнних подій, свідком і учасником яких у 2014-2015 роках випало стати авторові цих нотаток, це тло для проникливих роздумів над долею нашої країни, подіями її минулого та сьогодення.

Запрошуємо до перегляду!