Граніт таланту Миколи Вінграновського

 

Микола Степанович Вінграновський народився 7 листопада 1936 року в місті Первомайську Миколаївської області в родині селянина. У сім’ї було четверо дітей. У школі вчився добре, любив читати.

У Миколи Вінграновського на правій руці був відсутній вказівний палець.

Розвинути акторський талант Вінграновському допоміг Олександр Довженко, який помітив обдарованого Миколу та запропонував йому роботу на Київській кіностудії. Відомий Микола Вінграновський  як актор, режисер і сценарист. Зіграв головну роль у художньому фільмі «Повість полум’яних літ», автором якого був Олександр Довженко. Він постановник десяти художніх і документальних фільмів таких як: «Ескадра повертає на Захід», «Берег надії», «Тихі береги», а також — режисер документальних фільмів: «Голубі сестри людей», «Слово про Андрія Малишка», «Щоденник О. Довженка», «Чигирин — столиця гетьмана Богдана Хмельницького», «Гетьман Сагайдачний» та багато інших.

Вперше як поет проявив себе у 1957 році. Тоді було надруковано вірші Миколи Степановича у газеті «Літературна». Перша книжка віршів мала назву «Атомні прелюди». Збірка поезій «Сто поезій» після проходження цензури вийшла друком із 99 поезіями замість 100. Цього митця називають першим з-поміж рівних у плеяді шістдесятників, хоча сам він себе не зараховував до цього покоління. У 1971 році вийшла збірка «Поезії», у 1978 — «На срібнім березі». Між цим були зйомки фільмів, написання прозових творів, сценаріїв.

У цей же період поет багато працює над дитячими творами. Ще на початку шістдесятих років у журналі «Ранок» з’явилися оповідання «Бинь-бинь-бинь» і «Чорти». Тоді ж були надруковані і його перші вірші для дітей, які увійшли в окрему збірку «Андрійко-говорійко», а трохи пізніше побачили світ такі оригінальні книжки поезій: «Мак», «Літній ранок», «Літній вечір» та інші.

У 1982 р. побачила світ збірка «Київ», згодом — «Вибране» (1986).

Також він є автором книжок-віршів: «Губами теплими і оком золотим», «Цю жінку я люблю»; повістей: «У глибині дощів», «Літо на Десні»; роману «Северин Наливайко». Найповніше видання доробку — «Вибрані твори в трьох томах» (2004). Майже 50 книг митця надруковані різними мовами.

Нa відміну від багатьох шістдесятників, які з кінця 80-х років минулого століття захопилися політикою та пошуком керівних посад, Микола Вінграновський зберіг вірність творчому покликанню. Єдиною керівною посадою (і то неоплачуваною), було головування від 1989 по 1993 рік в українському відділенні ПЕН-клубу.

26 травня 2004 року Микола Вінграновський внаслідок тяжкої хвороби відійшов у засвіти. Похований на Байковому кладовищі у Києві.

Джерело: https://dovidka.biz.ua/mikola-vingranovskiy-tsikavi-fakti

Рекомендаційний список літератури

  1. Вінграновський, М. Вибрані твори : у 3-х т. / М. Вінграновський. — Тернопіль : Богдан. 2004. —Т. 1 : Поезії (1954—2003). — 400 с.
  2. Вінграновський, М. Вибрані твори : у 3-х т. / М. Вінграновський. — Тернопіль : Богдан. — 2004. — Т. 2 : Северин Наливайко : роман. — 400 с.
  3. Вінграновський, М. Вибрані твори : у 3-х т. / М. Вінграновський. — Тернопіль : Богдан. — 2004. — Т. 3: Повісті й оповідання. — 352 с.
  4. Вінграновський, М. Северин Наливайко : [роман для старшого шкільного віку] / М. Вінграновський. — Київ : Веселка, 1996. — 366 с.
  5. Вінграновський, М. Сто поезій / М. Вінграновський. — Київ : Молодь, 1967. — 128 с.
  6. Вінграновський, М. Цю жінку я люблю : лірика / М. Вінграновський. — Київ : Дніпро, 1990. — 205 с.

*************

  1. Чорна, С. І в камені не кам’яніє Вінграновський : [літературно-мистецький фестиваль, присвячений М.Вінграновському] / С. Чорна // Голос України. — 2015. — 6 черв. — С. 
  2. 10 листопада в обласній універсальній науковій бібліотеці у дійстві пам’яті Миколи Вінграновського…[Текст] // Літературний Тернопіль. — 2017. — № 1. — С. 155.
  3. Садовська, Г. «Синьйорито акціє, добрий вечір» [Текст] : [про Миколу Віграновського] / Г. Садовська // Літературний Тернопіль. — 2015. — № 1. — С.117—121 ; Вільне життя плюс. — 2014. — 15 серп. — С. 

 

 

Уклала   Водюк Н.                                                                          2021 р.